Prawidłowy pomiar ciśnienia

Nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego budzą niepokój, bo są one często zapowiedzią nieodwracalnych zmian w układzie krążenia.

Prawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia tętniczego to warunek poprawnej diagnostyki a następnie decyzji terapeutycznych, które podejmuje lekarz prowadzący w gabinecie.

Aby skontrolować czy skutecznie udaje nam się utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, najłatwiej robić to samodzielnie w domu. Jest to pomiar wiarygodny, gdyż np. obniżamy do zera stres tzw “białego fartucha” bo wykonujemy pomiar samodzielnie a stosując się do wskazówek umieszczonych poniżej mamy pewność, że wynik jest adekwatny do rzeczywistych wartości.

WSKAZÓWKI DLA PACJENTA

jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia

  • Pomiar należy wykonać co najmniej raz dziennie o stałej porze dnia.
  • Przy pomiarach początkowych, zaleca się wykonywanie dwóch pomiarów w równych odstępach czasu np. 7.00-19.00
  • Przed pomiarem należy odpocząć przez minimum 15 minut.
  • Należy usiąść w wyprostowanej pozycji przy stole opierając swobodnie plecy o oparcie krzesła.
  • Przed założeniem mankietu ciśnieniomierza należy zdjąć zegarek, biżuterię itp. i podwinąć rękaw tak, aby mankiet ciśnieniomierza umieścić na odsłoniętej skórze, a nie na ubraniu.
  • Mankiet na rzepy należy założyć tak, aby dokładnie przylegał do ramienia na takim samym poziomie co serce ok. 1,5 cm od łokcia zostawiając odrobinę luzu tak, aby wszedł palec pomiędzy rękaw ciśnieniomierza a skórę.
  • Podczas pomiaru nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i rozmawiać. Ręka (najczęściej lewa) , na której mierzy się ciśnienie powinna być stabilnie podparta najlepiej na twardym stole.

  • Nie powinno się mierzyć ciśnienia krwi bezpośrednio po obfitym posiłku, najlepiej przed jedzeniem i przed przyjęciem leków

  • Przed pomiarem ciśnienia krwi nie należy palić papierosów, pić kawy i mocnej herbaty oraz spożywać alkoholu co najmniej 30 minut przed wykonaniem pomiaru.

Przed kolejnym pomiarem, należy odczekać około 20 minut. Natychmiastowy powtórny pomiar na tej samej ręce powoduje zbyt długi ucisk i zastój żylny, który może podnieść ciśnienie skurczowe o 30 mmHg, a rozkurczowe o 20 mmHg.

Ciśnienie krwi u tego samego pacjenta waha się w ciągu dnia. Pomiar robiony rano będzie inny niż pomiar wieczorem. Ważne jest aby mierzyć ciśnienie regularnie codziennie o stałej porze, zapisując wyniki. Dopiero wiele pojedynczych wyników daje lekarzowi prawidłowy obraz ciśnienia pacjenta. Wszystkie pomiary Pacjent powinien zapisywać w odpowiednio do tego przystosowanym dzienniczku samokontroli ciśnienia tętniczego, który można otrzym w aptece.

Stosowanie się do tych prostych wskazówek to gwarancja wiarygodnego obrazu nas jako pacjenta z zaburzeniem ciśnienia i podstawa do skutecznej terapii pod okiem specjalisty.