Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa to najczęściej występująca choroba wirusowa wywoływana przez wirus HSV (Herpex simplex virus) typ-1.

Wirus opryszczki to bardzo stary, zmutowany przez wiele lat wirus.  Po pierwszej infekcji wirus HSV-1 pozostaje w zwojach nerwowych w stanie uśpienia i może nie dawać kompletnie żadnych objawów. Pozostaje uśpiony w organizmie i ujawnia się w momencie osłabienia odporności. Jeśli ktoś raz nabył wirusa HSV-1 pozostaje on w jego organizmie na całe życie a jego usunięcie z organizmu jest niemożliwe.

Szacuje się, że wirusem HSV-1 zarażone jest ok 90 % populacji. U 40 % zainfekowanych w wyniku reaktywacji wirusa dochodzi do nawracających objawów w postaci mrowienia, pieczenia czy ostatecznie wykwitów skórnych w formie pęcherzyków, czyli tzw. „zimna”.

W wyniku wystąpienia bodźca „osłabienie organizmu” – wirus wędruje drogami włókien nerwowych do zwojów nerwowych i tam w jądrach komórkowych pozostawia swój materiał genetyczny dzięki temu nasz układ immunologiczny nie wytępi wirusa tak jak to czyni w przypadku innych infekcji.

Wystąpienie któregoś z niżej wymienionych czynników uaktywnia uśpionego wirusa. Podczas takiej reakcji wirus wędruje ponownie drogami nerwowymi na powierzchnię skóry, gdzie po silnym namnożeniu wywołuje typowe objawy-tzn. pęcherzyki opryszczki.

 

Miejsce występowania:

  • skóra i błony śluzowe.

 

Objawy:

  • nieprzyjemnie swędzące, sączące albo wypełnione płynem surowiczym bolesne pęcherze pojawiające się najczęściej w okolicach ust, ale i w przypadku uszkodzonej skóry również w okolicach nosa, policzków czy uszu.

 

Zarażenie:

  • drogą kropelkową (przez ślinę zarówno przy kontakcie bezpośrednim , np. przy pocałunkach, jak i przez kontakt pośredni, np przy okazji korzystania ze wspólnych naczyń) podczas to , którego wirus przenika do organizmu przez choćby niewielkie uszkodzenie skóry czy błon śluzowych.

 

Czynniki sprzyjające aktywacji wcześniej uśpionego wirusa to osłabienie układu immunologicznego powstałe w wyniku:

  • stresu;
  • zaburzeń hormonalnych;
  • zaburzeń immunologicznych;
  • infekcji – zwłaszcza z gorączką;
  • silnego promieniowania słonecznego:
  • zmiany klimatu.

 

Leczenie 3 kroki:

  1. miejscowe zastosowanie leków przeciwwirusowych (np. kremów z acyklowirem) i tabletek doustnych z tym samym składnikiem.
  2. modyfikacja diety (pokarmy bogate w lizynę i ubogie w argininę wpływają na ilość oraz stopień ciężkości nawracających zakażeń wirusowych):
  • pokarmy , których unikamy… (zawierają argininę)

…czekolada, orzechy ziemne, włoskie, laskowe i kokosowe.

…pszenica

…rodzynki oraz nasiona dyni

…cukier (spowalnia gojenie się tkanek i obciąża układ immunologiczny)

…kwaśne produkty takie jak grejpfruty, pomidory, pomarańcze i inne cytrusy mogą zaostrzać objawy opryszczki.

…alkohol i  kofeina.

Wyżej wymienione pokarmy zawierają dużo argininy a prawdopodobnie wirus opryszczki potrzebuje       L-argininy, aby móc się namnażać. Aminokwas arginina ułatwia reaktywację wirusa, natomiast inny             aminokwas lizyna, blokuje go zmniejszając tym samym ryzyko nawrotu opryszczki.

 

  • pokarmy , których spożycie jest wskazane… (są źródłem lizyny)

…chude mięso

…jajka,

…biała fasola,

…soja we wszystkich postaciach,

…mleko.

  1. zastosowanie preparatów zawierających w swoim składzie: L-lizyna, cynk i witamina c, które przyspieszają gojenie.

 

Dawki zalecane w leczeniu opryszczki:

witamina c profilaktyka 500-1000mg, leczenie 1-3g (z bioflawonoidami 0,5-2g)

cynk profilaktyka 15-20mg, leczenie 30-50mg

L-lizyna profilaktyka 500-1500mg leczenie 3000mg najlepiej 3*1000mg

selen 100-300ug

witamina D ok 2000jm

bioflawonoidy 200-600mg

 

Te zmiany skórne najczęściej wysychają w ciągu 8-12dni jednak terapia i odpowiednia modyfikacja diety  mogą ten proces skutecznie przyspieszyć.